Atlas > Rostliny > Vyšší dvouděložné rostliny > Pryskyřníkotvaré > Pryskyřníkovité > Blatouch > Blatouch bahenní - Caltha palustris ( Linné )
Atlas

Blatouch bahenní - Caltha palustris ( Linné )

Blatouch bahenní - Caltha palustris ( Linné ) Říše: Plantae, rostliny
Třída: Rosopsida, vyšší dvouděložné rostliny
Řád: Ranunculales, pryskyřníkotvaré
Čeleď: Ranunculaceae, pryskyřníkovité
Rod: Caltha, Blatouch
Druh: Caltha palustris, Blatouch bahenní
Další názvy: babí plesk, babka, blatucha, máselníček, máslový květ, slunéčko, vaječník, volské oko, žluťák
Rozšíření: Celá Evropa až po Island, v Alpách do výšky 2500 m.n.m. chybí v Itálii a Španělsku. Vyskytuje se i v severních a mírných oblastech Asie a v severních oblastech severoamerického kontinentu. V ČR místy hojný. Obývá trvale podmáčené či bahnité půdy, v okolí pramenišť, na březích potoků, v příkopech a na mokrých loukách, vlhké křoviny, rákosiny, lužní lesy apod. Bývá vysazován do bahenních zón okrasných jezírek.
Délka života: vytrvalá bylina
Doba květu: od dubna do června
Velikost: 10 až 60 cm vzácně až 100cm
Popis: lodyha je přímá, někdy vystoupavá silná, lysá, dole často načervenalá, na uzlinách někdy kořenující.  Dolní listy tmavě zelené, někdy lesklé, lysé dlouze řapíkaté v horních partiích přisedlé. Čepele listů jsou srdčité až ledvinovitě okrouhlé, vroubkované až zubaté nebo celokrajné. Květy oboupohlavní, jednotlivé nebo po 2 až 5 i vícečetné mají žlutou barvu, vzácně až oranžové.
Zajímavosti:
JEDOVATOST: Celá rostlina obsahuje protoanemonin, saponiny, cholin, alkaloidy (např. magnoflorin), karoten, flavon, kvercetin, v květech je také xantofyl. Vzhledem k poměrně malému množství protoanemoninu je otrava blatouchem možná jen tehdy, kdyby člověk spásl větší množství rostlin. V praxi proto byly pozorovány jen slabší otravy (u člověka i dobytka), které však nebyly život ohrožující. Projevují se nevolností, závratěmi či otoky v obličeji. U otráveného je třeba vyvolat zvracení a podat mu aktivní uhlí.
LÉČITELSTVÍ: Dříve se natě blatouchu užívalo v lidovém léčitelství k léčení černého kašle, při zánětech průdušek a při kožních vyrážkách. dnes se však užívá převážně jen v homeopatii. Působení blatouchu je močopudné a projímavé. V minulosti se mladých listů blatouchu užívalo jako jarní zeleniny a šťáva z květů se užívala k barvení másla. Poupata zavařená ve slané vodě nahrazovala středomořské kapary.

   Přístupy: 912
RSS Feeds


Vybrali jsme pro vás

Novinky v katalogu