Atlas > Rostliny > Vyšší dvouděložné rostliny > Lilkokvěté > Brutnákovité > Plicník > Plicník lékařský - Pulmonaria officinalis (Linnaeus)
Atlas

Plicník lékařský - Pulmonaria officinalis (Linnaeus)

Plicník lékařský - Pulmonaria officinalis (Linnaeus) Říše: Plantae, rostliny
Třída: Rosopsida, vyšší dvouděložné rostliny
Řád: Solanales, lilkokvěté
Čeleď: Boraginaceae, brutnákovité
Podčeleď: Boraginoideae, brutnákové
Rod: Pulmonaria, plicník
Druh: Pulmonaria officinalis, Plicník lékařský
Další názvy: Pulmonaria maculosa (Liebl.); Pulmonaria officinalis subsp. maculosa (Hay) Gams.;
lidové názvy: plicník lékařský skvrnitý, hvězdoš, korálky, nevlastní sestry, pličník, plucník

Rozšíření: smíšené a listnaté lesy s podrostem bylin, křoviny, lesní okraje, běžný v celé Evropě
Délka života: vytrvalá bylina
Doba květu: březen až květen
Velikost: 15 - 30 cm
Popis: Tmavozelená, drsně chlupatá bylina. Z podzemního oddenku vyrůstá několik lodyh.  Dolní listy srdčité, náhle v řapík zúžené ( na rozdíl od dalších druhů plicníků), špičaté, často bělavě skvrnité. Lodyžní lístky téměř přisedlé, objímavé,  podlouhle vejčité až kopinaté. Krátce stopkaté květy ve vijanech s výraznými listeny. Květy asi 1 cm široké, kalichy za plodu zveličené, koruna zpočátku růžová, za rozkvětu fialová,  po opylení modrá, zřídka růžová nebo bílá. Plodem tmavohnědá tvrdka. V české republice ve dvou poddruzích:
plicník lékařský skvrnitý ( P. officinalis ssp. maculosa (Hayne) Gams) s listy na líci bělavě skvrnitými, drsně chlupatými, řapíky na líci mělce žlábkovité u letních listů asi v délce čepelí
plicník lékařský temný ( P. officinalis ssp. obscura (Dum.) Murb.) s listy bez bělavých skvrn, měkce chlupatými, řapíky na líci hluboce žlábkovité, delší než dlouze zašpičatělé čepele, lodyžní listy úzce až kopinatě vejčité.

Zajímavosti: V minulosti i současnosti uznávaná léčivá bylina. Předmětem sběru je kvetoucí nať sbíraná časně na jaře a list, který můžeme sbírat i později. Podporuje vykašlávání, hojí a regeneruje sliznice dýchacích cest. Hojivě působí i na ostatní sliznice. Proto je užívána ( nejčastěji ve formě nálevu) jako podpůrný prostředek při onemocnění dýchacích cest, je možno ji využít i k léčebným koupelím ( např, při hemoroidech). Má příznivý vliv i na lymfatický systém. Vzhledem k obsahu alkaloidů se nedoporučuje užívání těhotným a kojícím ženám a malým dětem do 6 let. Zajímavým využitím plicníku je plicníkový olej na popraskané rty: hrst čerstvých plicníkových listů vložíme krátce do vařící vody, vyjmeme a necháme okapat ( případně vložíme mezi čisté plátno). Pak vložíme do 1/4 litru nejlépe arašídového oleje, zahřejeme a necháme 24 hod. vyluhovat. Přecedíme a uložíme v tmavé láhvi v chladu. Používáme dle potřeby.
   Přístupy: 1074
RSS Feeds


Vybrali jsme pro vás

Novinky v katalogu