Atlas > Rostliny > Rostliny jednoděložné > Chřestotvaré > Vstavačovité > Pětiprstka žežulník - Gymnadenia conopsea (Linnaeus)
Atlas

Pětiprstka žežulník - Gymnadenia conopsea (Linnaeus)

Pětiprstka žežulník - Gymnadenia conopsea (Linnaeus) Říše: Plantae, rostliny
Třída: Liliopsida, rostliny jednoděložné
Řád: Asparagales, chřestotvaré
Čeleď: Orchidaceae, vstavačovité
Podčeleď: Orchidoideae
Tribus: Orchideae
Rod: Gymnadenia, pětiprstka
Druh: Gymnadenia conopsea, Pětiprstka žežulník
Další názvy: Gymnadenia gracillima (Schur); Gymnadenia transsilvanica (Schur); Habenaria conopsea (Linnaeus) Benth.; Orchis conopsea (Linnaeus)
Rozšíření: euroasijský druh rozšířený od Skandinávie přes Španělsko a jižní Itálii na Peloponés téměř v celé Evropě, v Asii přes Rusko (Kavkaz) a severní Írán až po Čínu a Himaláje, chudý vápencový trávník, světlé lesy, rašelinné louky od pahorkatiny do hor
Délka života: vytrvalá bylina
Doba květu: květen až červenec
Velikost: 20 až 100 cm
Popis: Rostlina s přízemní růžicí 2 - 5 listů a dalšími listy ( 2 až 15) rostoucími na lodyze. Přízemní listy jsou čárkovitě kopinaté, 1 až 4 cm široké a 10 až 25 cm dlouhé, lodyžní listy se postupně směrem nahoru zmenšují a začínají připomínat palisty, druhý list zdola alespoň 11x delší než široký, obvyklý počet lodyžních listů je méně než 4. Zygomorfní květy jsou růžové až nachové, řidčeji bílé, listeny obvykle delší než semeník, niťovitá ostruha je 1,5 až  2x  delší než semeník. Postranní vnější okvětní lístky jsou kose eliptické, prostřední vniřní i vnější lístky tvoří přilbu. Pysk je trojlaločný, širší než delší, jednotlivé cípy jsou všechny asi stejně dlouhé, tupé.Květenství protáhlé, válcovité, počet květů dělený délkou květenství je 3,5 až 4,5. Plodem je tobolka.
Zajímavosti: Chráněná rostlina (kat. C2t), u nás je ohroženým druhem (stupeň ochrany 3), uvedena v CITES. České jméno vzniklo pravděpodoně podle tvaru hlíz, které svým dělením připomínají prsty lidské ruky.
   Přístupy: 486
RSS Feeds

Vybrali jsme pro vás

Novinky v katalogu