Atlas > Rostliny > Vyšší dvouděložné rostliny > Slézotvaré > Vrabečnicovité > Lýkovec > Lýkovec jedovatý - Daphne mezereum (L.)
Atlas

Lýkovec jedovatý - Daphne mezereum (L.)

Lýkovec jedovatý - Daphne mezereum (L.) Říše: Plantae, rostliny
Třída: Rosopsida, vyšší dvouděložné rostliny
Řád: Malvales, slézotvaré
Čeleď: Thymelaeaceae, vrabečnicovité
Rod: Daphne, Lýkovec
Druh: Daphne mezereum Lýkovec jedovatý
Další názvy: vlčí lýko větší, lejkovec lékařský, lýkovec obecný
Rozšíření: listnaté a smíšené lesy, nivy, skalní sutě v celé Evropě, v nižších polohách vyhledává polostín, v horských oblastech vystupuje na výsluní.
Délka života: vytrvalý keř
Doba květu: únor až duben
Velikost: 30 až 150 cm
Popis: kvete před vyrašením listů, větve prutovité, chudě větvené, olistěné při vrcholu, listy kopinaté, 5 až 12 cm dlouhé, světle zelené, opadavé,  květy růžové, zřídka bílé,  vonné, 10 až 14 mm široké, výrazně čtyřcípé, v postranních chudých svazečcích,  plod červená, kulovitá peckovice.
Zajímavosti: chráněná rostlina, místy vzácná, jedovatá. Obsahuje pryskyřičnou látku mezerein (především v kůře a plodech), která má dráždivé účinky. Způsobuje při styku s pokožkou zčervenání, záněty a puchýře. Nebezpečné je také vdechování vůně květů, které může vyvolat bolesti hlavy. Otrava je možná vstřebáním látky pokožkou, ale častější je otrava po požití plodů. Zejména u dětí je záměna za jiné jedlé plody možná (svou hořkostí však od další konzumace většinou odradí). K velmi těžké otravě stačí požít 5-8 plodů, k usmrcení člověka může dojít po požití 10-12 plodů. Otrava má své příznaky, které se projevují pálením v ústech, sliněním, bolestmi břicha, zvracením a průjmem. V závěrečné fázi otravy se dostavuje slabost, křeče a celkový kolaps. Otrava je vždy vážná a je nutná včasná lékařská pomoc (i lehké otrava může mít dlouhotrvající následky ve formě poškození ledvin). Lýkovec se užíval také v lidovém lékařství proti revmatismu a dně. Dnes se však již nepoužívá.
   Přístupy: 410
RSS Feeds

Vybrali jsme pro vás

Novinky v katalogu