Atlas > Živočichové > Hmyz > Brouci > Roháčovití > Roháč > Roháč obecný - Lucanus cervus (Linnaeus, 1758)
Atlas

Roháč obecný - Lucanus cervus (Linnaeus, 1758)

Roháč obecný - Lucanus cervus (Linnaeus, 1758) Říše: Animalia, živočichové
Podříše: Eumetazoa
Kmen: Arthropoda, členovci
Podkmen: Hexapoda, šestinozí
Třída: Insecta, hmyz
Podtřída: Pterygota, křídlatí
Infratřída: Neoptera, novokřídlí
Kohorta: Holometabola, hmyz s proměnou dokonalou
Řád: Coleoptera, brouci
Podřád: Polyphaga, všežraví
Nadčeleď: Scarabaeoidea
Čeleď: Lucanidae, roháčovití
Podčeleď: Lucaninae
Tribus: Lucanini
Rod: Lucanus, Roháč
Druh: Lucanus cervus Roháč obecný
Další názvy: Lucanus scapulodonta (Weinreich, 1963); Scarabaeus cervus (Linnaeus, 1758)
Rozšíření: Roháč obecný je západopalearktický druh rozdělený do několika poddruhů. Nominátní poddruh je rozšířen pouze v Evropě, od severní poloviny Pyrenejského poloostrova a jihovýchodní Anglii, přes Francii, Německo, Benelux, Švýcarsko, Rakousko, Česko a Slovensko, Maďarsko, Polsko a Litvu, jižní Skandinávii, Ukrajinu a Bělorusko a evropské Rusko, po Slovinsko, Chorvatsko, Bosnu a severní Srbsko a Albánii a severní část Itálie. Pravděpodobně vymřel v Dánsku a v Lotyšsku.
V České republice byl rozšířen v listnatých lesích po celém území, v současnosti je však jeho výskyt lokalizován do několika oblastí. Nejhojněji se vyskytuje na jižní Moravě, v dalších oblastech ČR je rozšířen ostrůvkovitě, poměrně častý je v severozápadních a středních Čechách.

Velikost: samci: 50–100 mm, samice: 40–45 mm
Pohlavní rozdíly: U roháče obecného je sexuální dimorfismus, který spočívá v tom, že samci mají větší kusadla a jsou celkově větší než samice. Samčí kusadla se podobají paroží jelena a brouci je používají k zápasu mezi sebou.
Odchov: Samice kladou vajíčka do trouchnivějících kmenů a pařezů. Vývoj larev trvá v našich podmínkách 3-5 let, larvy se živí trouchnivějícím dřevem. Dospělí brouci se obvykle líhnou již na podzim a přezimují v kukelních komůrkách, v přírodě se objevují od května do srpna, maximum výskytu spadá do června a července. Přes den je brouky možné nalézat na kmenech a v korunách stromů, pozdě odpoledne a večer létají.
Zajímavosti: Roháč obecný, největší evropský brouk.
   Přístupy: 1324
RSS Feeds

Vybrali jsme pro vás

Novinky v katalogu