Atlas > Rostliny > Rostliny jednoděložné > Chřestotvaré > Vstavačovité > Hlavinka > Hlavinka horská - Traunsteinera globosa (Linné) Rchb.
Atlas

Hlavinka horská - Traunsteinera globosa (Linné) Rchb.

Hlavinka horská - Traunsteinera globosa (Linné) Rchb. Říše: Plantae, rostliny
Třída: Liliopsida, rostliny jednoděložné
Řád: Asparagales, chřestotvaré
Čeleď: Orchidaceae, vstavačovité
Podčeleď: Orchidoideae
Tribus: Orchideae
Rod: Traunsteinera, Hlavinka
Druh: Traunsteinera globosa, Hlavinka horská
Další názvy: Nigritella globosa (Reichenb.); Orchis globosa (Linné); Orchis halleri (Crantz); Orchites globosa (Schur); hlavuška horská
Rozšíření: Vašší oblasti jižní a střední Evropy. Tzv. perialpidský druh ( výskyt potvrzen v Pyrenejích, Alpách, Karpatech, Apeninách, Dinaridách, v pohoří Rila). Izolovaný výskyt zaznamenán na severním Kavkaze a na Krymu. V České republice v současnosti výskyt potvrzen v Hrubém Jeseníku a Bílých Karpatech, na Králickém Sněžníku a v Orlických horách. Na loukách a pastvinách.
Délka života: vytrvalá bylina
Doba květu: červen až srpen
Velikost: 15 - 75 cm
Popis: Rostlina má vzpřímenou, nevětvenou, chudě olistěnou lodyhu bez listové růžice na bázi. Na lodyze je rozmístěno přibližně rovnoměrně 5 - 8 objímavých, odstálých listů. Dolní listy jsou na spodní straně sivozelené, podlouhle kopinaté, dlouhé 13 - 20 cm a široké 1, 5 až 4 cm. Horní listy jsou menší, dlouhé jen 1, 5 až 5,5 cm. Květy jsou růžové, zřídka bílé, slabě vonící. Okvětní lístky jsou vejčité, vnitřní mírně kosé, 4,5 až 9 mm dlouhé. Pysk široce klínovitý, trojlaločný s nachovými ntečkami, 5 až 7 mm dlouhý.Postranní cípy laloku jsou klínovitě zašpičatělé, prostřední je špičatě kopinatý, delší než ostatní. Ostruha je válcovitá, svislá, dlouhá asi jako třetina semeníku. Brylky v květu jsou světle žluté.   Jednotlivé květy jsou nahloučené v kulovitě jehlancovitém klasu, který je později vejčitě válcovitý a jsou podepřeny zelenými kopinatými listeny přibližně v délce semeníku. Plodem je přisedlá, elyptická tobolka.
Zajímavosti: V České republice i okolních státech je to chráněná rostlina ( v ČR kategorie C2b), je zařazena i v CITES. Na našem území jí škodí zejména umělá, ale i organická hnojiva.
   Přístupy: 273
RSS Feeds

Vybrali jsme pro vás

Novinky v katalogu