Atlas > Rostliny > Vyšší dvouděložné rostliny > Santálotvaré > Santálovité > Jmelí > Jmelí bílé - Viscum album (Linné)
Atlas

Jmelí bílé - Viscum album (Linné)

Jmelí bílé - Viscum album (Linné) Říše: Plantae, rostliny
Třída: Rosopsida, vyšší dvouděložné rostliny
Řád: Santalales, santálotvaré
Čeleď: Santalaceae, santálovité
Rod: Viscum, Jmelí
Druh: Viscum album, Jmelí bílé
Další názvy: jmelí obecné; lidové názvy: gmejl, mejlí, mýlí, omelí
Rozšíření: Jižní Skandinávie, jižní a střední Evropa, zasahuje do Asie v pásu od Turecka po Himaláj. Dvoudomý, stálezelený, víceletý poloparazitický keřík rostoucí na větvích stromů.
Délka života: víceletý keř
Doba květu: ůnor až květen
Velikost: 40 až 100 cm
Popis: Vidličnatě větvené, poměrně křehké větvičky tvoří kulovitý keřík o průměru až 1 m. Listy jsou šedozelené, kožovité, stálezelené, vejčitě obkopinaté až eliptické, dlouhé 3 až 9 cm a široké 0, 5 až 3 cm.Čtyřčetné  květy jsou jednopohlavné, drobné, nažloutlé. Samčí jsou drobnější, vonné se čtyřmi tyčinkami, samičí se spodním semeníkem. Plodem je bílá až nažloutlá  bobule 6 až 10 mm v průměru, semena jsou bílá, srdcovitá.
Zajímavosti: Podle hostitelské rostliny rozlišujeme 3 poddruhy, které bývají někdy označovány za samostatné druhy. Na listnaných stromech parazituje jmelí bílé pravé (V. album ssp. album), na jehličnanech jmelí bílé borovicové (V. album ssp. austriacum), na jedli jmelí bílé jedlové (V. album ssp. abietis). Jmelí je velmi účinnou léčivou rostlinou, je však jedovaté a proto se laikům nedoporučuje experimentovat. Jmelí obsahuje cholin, acetylcholin, histamin, viscotoxin a řadu dalších látek. Nejznámější oblast působení je na snižování krevního tlaku, pro který se doporučuje list sbíraný ze jmelí bílého pravého natrhaný v březnu nebo v  listopadu a prosinci z rostlin vyrostlých na jabloni nebo hlohu, případně na dubu. K léčebným účelům můžeme používat ještě jmelí parazitující na borovici. Jmelí z topolů se pro vyšší toxicitu nedoporučuje. Stejně tak se nedoporučuje sběr celých větviček vzhledem k toxicitě plodů a malému obsahu účinných látek ve větvičkách. Kromě snižování krevního tlaku  jmelí  tlumí bolesti hlavy, zastavuje krvácení, tlumí činnost štítné žlázy a má prokazatelný protinádorový účinek. Zevně působí proti křečovým žilám a bércovým vředům. Vzhledem k citlivosti účinných látek jmelí na teplotu je nejvhodnější formou podání prášek z jemně umleté drogy, za studena připravený macerát nebo alopatická či homeopatická tinktura.
   Přístupy: 382
RSS Feeds


Vybrali jsme pro vás

Novinky v katalogu