Atlas > Živočichové > Obojživelníci > Mloci > Mlokovití > Čolek > Čolek horský - Ichthyosaura alpestris (Laurenti, 1768)
Atlas

Čolek horský - Ichthyosaura alpestris (Laurenti, 1768)

Čolek horský - Ichthyosaura alpestris (Laurenti, 1768) Říše: Animalia živočichové
Podříše: Eumetazoa
Kmen: Chordata, strunatci
Podkmen: Vertebrata, obratlovci
Nadtřída: Tetrapoda, čtyřnožci
Třída: Amphibia, obojživelníci
Podtřída: Lissamphibia, praví obojživelníci
Infratřída: Urodela, ocasatí
Řád: Salamandroidea, mloci
Čeleď: Salamandridae, mlokovití
Podčeleď: Pleurodelinae
Rod: Ichthyosaur, Čolek
Druh: Ichthyosaura alpestris, Čolek horský
Další názvy: Mesotriton alpestris (Laurenti, 1768); Triturus alpestris (Laurenti, 1768); čolek alpský; čolek horní; čolek nejmenší
Rozšíření: Čolek horský je rozšířen od střední Francie do Rumunska, Bulharska a Zakarpatskou Ukrajinu. Na severu zasahuje do jižního Dánska, na jihu do Řecka. Izolované populace žijí v jižní Itálii a na severozápadě pyrenejského poloostrova.
Typickým stanovištěm pro čolka horského jsou horské oblasti. Nachází se po celém území ČR. Převážně v lesích, na vlhkých místech v blízkosti vody.

Délka života: 10 let
Velikost: ♂ 8 cm ♀11 cm
Pohlavní rozdíly: Samci Čolka horského mají hřbetní stranu šedou, modrošedou či blankytně modrou. Uprostřed hřbetu se nachází 2 mm vysoký černě tečkovaný lem. Stejně zbarvený lem se nachází na bocích. Břišní stranu mají žlutooranžovou až ohnivě červenou. Samičky bývají méně nápadné, mají zelenavý, hnědý, či šedý až černý hřbet, často s mramorováním, břicho mají žluté až červené, vždy bez skvrn. Podle tohoto znaku se dají lehce rozpoznat od samic čolka velkého.
Potrava: Potravu Čolka horského na souši tvoří drobný hmyz, brouci, larvy hmyzu, pavouci, svinky a malí červi, dešťovky a plži. Ve vodě je jejich hlavní kořistí hmyz, červi a drobní korýši.
Odchov: Na jaře, po procitnutí ze zimního spánku, což je v našich podmínkách v březnu až dubnu se čolci vydávají do vody k rozmnožování. Asi po 14 dnech dochází k páření. Pokud je samička ochotná k páření, sameček vypustí spermatofor, který zůstane viset na kloace samičky a pak do ní vnikne. Oplodněná samička klade jednotlivě 150 až 300 vajíček mezi listy vodních rostlin. Přibližně za dva týdny se líhnou okolo 8 mm dlouhé larvy. Larvy se živí prvoky (nálevníky) později začínají lovit drobné korýše a další kořist. Vývoj larvy v malého čolka trvá asi 3 měsíce, ale v chladných vodách, kde nemají dostatek potravy mohou larvy přezimovat a metamorfózu prodělat až další rok. Pohlavně dospívají ve stáří tří let.
Zajímavosti: Čolek horský patří k silně ohroženým druhům podle vyhlášky č. 395/1992 Sb.
   Přístupy: 612
RSS Feeds


Vybrali jsme pro vás

Novinky v katalogu