Atlas > Morče divoké - Cavia aperea (Erxleben, 1777)
Atlas

Morče divoké - Cavia aperea (Erxleben, 1777)

Morče divoké - Cavia aperea (Erxleben, 1777) Říše: Animalia živočichové
Podříše: Eumetazoa
Kmen: Chordata, strunatci
Podkmen: Vertebrata, obratlovci
Nadtřída: Tetrapoda, čtyřnožci
Třída: Mammalia, savci
Podtřída: Theria, živorodí
Infratřída: Eutheria, placentálové
Řád: Rodentia, hlodavci
Podřád: Hystricomorpha, dikobrazočelistní
Čeleď: Caviidae, morčatovití
Podčeleď: Caviinae, morčata
Rod: Cavia, morče
Druh: Cavia aperea Morče divoké
Další názvy: morče brazilské; morče peruánské
Rozšíření: jižní Amerika,
Délka života: 4 - 7 let
Velikost: 20 - 35 cm
Popis: Populární domácí mazlíček dnes existuje v mnoha formách podle barvy i kvality srsti. Podle kvality srsti rozdělujeme morčata na 5 základních forem: hladkosrstá, hrubosrstá, vírosrstá (rozetová), kudrnatá (rex), dlouhosrstá.
Potrava: Hlavní složkou potravy je tzv. objemové krmivo, které je potřebné k zaplnění objemu poměrně dlouhého střeva. Celoročně používáme kvalitní seno, které předkládáme denně a doplňujeme sezónně dostupným krmivem - trávou, jetelem, pampeliškovým listem, jitrocelovým listem, ovocem, zeleninou. Snažíme se vyhnout zelenině, která nadýmá (zelí, kapusta, kedluben). Pravidelně dávku doplňujeme tvrdou složkou potravy, která je nutná jako prevence přerústání hlodáků - předkládáme větvičky ovocných stromů, tvrdé pečivo, zrní, minerální kameny. Krmná dávka musí být vyvážená s převahou objemové složky, protože morčata mají sklon k tloustnutí  a tím jim zbytečně zkracujeme život.
Chov: Morčata jsou společenská zvířata a ráda žijí pohromadě. Pokud chováme jen jedno, je nutné se mu intenzivněji věnovat než těm, která chováme po více kusech. Je ale třeba mít na paměti, že pohlavně dospělí samci jsou mezi sebou dost nesnášenliví. Pro jedno zvíře postačuje ubikace o rozměrech cca 50x50 cm, pro více kusů musíme počítat s prostorem větším. Jako ubikaci nejčastěji používáme klece, ale morčata lze chovat i v akváriích nebo plastových boxech. Vždy je třeba zajistit, aby byl prostor dostatečně vzdušný a zvířata byla v suchu a čistotě. K základnímu vybavení patří miska na tuhou potravu (zrní, krmné pelety), jesličky na seno a napáječka (miska) na vodu. Vhodný je také úkryt. Krmíme minimálně 1x denně tak, aby měla zvířata stále k dispozici vodu a objemové krmivo.
Odchov: Morčata pohlavně dospívají již od 4 týdne stáří (průměrně v 8 týdnech), ale do chovu je vhodné zařazovat až zvířata ve stáří alespoň 4 měsíce (lépe 5 - 6 měsíců). Samička je březí asi 2 měsíce (68 - 72 dní) a po této době rodí 2 - 4 (1 - 6) plně vyvinutá mláďata (osrstěná, vidoucí, s vyvinutým chrupem). Mladá morčata pijí mateřské mléko asi 4 týdny (někdy až 6 týdnů), ale již po několika dnech od narození začínají přijímat potravu spolu s rodiči. Odstavit je můžeme po 3 týdnech, ale raději je s matkou necháváme o něco déle.
Zajímavosti: Morče bylo domácí zvíře již starověkých Inků i když podle archeologických nálezů bylo zdomácnělé již od 5000 l. př. n. l.. Do Evropy bylo dovezeno mořeplavci ( podle některých zpráv Španěly v 16. století, podle jiných Angličany o něco později). Anglický název quinea pig je údajně odvozen od toho, že angličané jej poprvé uviděli jako polodivoké v Quayaně a chutnalo jim podobně jako vepřové.
   Přístupy: 20
RSS Feeds

Vybrali jsme pro vás

Banner
Banner
Banner

Novinky v katalogu