Atlas > Rostliny > Vyšší dvouděložné rostliny > Hvězdnicotvaré > Vachtovité > Vachta > Vachta trojlistá - Menyanthes trifoliata ( Linné )
Atlas

Vachta trojlistá - Menyanthes trifoliata ( Linné )

Vachta trojlistá - Menyanthes trifoliata ( Linné ) Říše: Plantae, rostliny
Třída: Rosopsida, vyšší dvouděložné rostliny
Řád: Asterales, hvězdnicotvaré
Čeleď: Menyanthaceae, vachtovité
Rod: Menyanthes, vachta
Druh: Menyanthes trifoliata vachta trojlistá
Další názvy: Menyanthes trifoliata var. minor, trojan vodní, trojice vodní, vachta třílistá, lidové názvy bobřek, hořký jetel, třílistník, třírožka, vodní jetel
Rozšíření: roste v mírném až subarktickém pásmu severní polokoule, na severu až po arktickou Sibiř, na jihu po jižní Japonsko. V ČR ji nacházíme roztroušeně od nížin po horské oblasti, nejvíce roste v nadmořských výškách od 300 do 650 m (max. až 1200 m n.m.), zcela chybí v teplých a suchých oblastech. Preferuje rašelinné a jiné mokré louky, pramenné mísy, vodní příkopy, okraje tůní, někdy i zatemňované břehy rybníků a prosvětlené bažinné vrbové křoviny na rašelinných půdách. Vachta trojlistá je světlomilná rostlina žijící na zbahnělých půdách chudých na živiny.
Doba květu: květen - červen
Velikost: 15 - 30 cm
Popis: Vytrvalá bylina se silnou plnou lodyhou, listy vyrůstají z plazivého oddenku, jsou dlouze řapíkaté, tříčetné, na bázi pochvaté, celé masité, lístky téměř přisedlé, elitpické až obvejčité. Květy jsou uspořádány v hroznu, jehož stopka vyrůstá z úžlabí spodních listů. Jednotlivé květy jsou pětičetné, oboupohlavné, nálevkovité, korunní lístky nazpět zahnuté, bělavé, na vnější straně někdy narůžovělé, na vnitřní straně hustě a dlouze vousaté, kalich je pětičetný, tyčinek je 5, prašníky střelovité fialové, čnělka je nitkovitá s dvojklannou bliznou, semeník je svrchní. Plodem je široce elipsoidní až vejcovitá, jednopouzdrová tobolka. Semena jsou zploštělá, čočkovitá, světle hnědá, dobře klíčí.
Zajímavosti: Vachta je zařazena mezi ohrožené rostliny (C3) a je chráněna zákonem. Neměla by se tedy ve volné přírodě trhat. List vachty obsahuje glykosidní hořčinu menyanthin, saponin, třísloviny a fytoncidní látky. Droga je bez zápachu a chutná silně hořce. Vachta bývá součástí hořkých žaludečních čajů. Ve směsi s jinými bylinami působí na uklidnění nervů. Pří větších dávkách může působit nevolnost až otravu.
   Přístupy: 506
RSS Feeds

Vybrali jsme pro vás

Banner
Banner
Banner

Novinky v katalogu