Atlas > Rostliny > Vyšší dvouděložné rostliny > Hvozdíkotvaré > Rdesnovité > Rdesno > Rdesno hadí kořen - Bistorta major (S. F. Gray)
Atlas

Rdesno hadí kořen - Bistorta major (S. F. Gray)

Rdesno hadí kořen - Bistorta major (S. F. Gray) Říše: Plantae, rostliny
Třída: Rosopsida, vyšší dvouděložné rostliny
Řád: Caryophyllales, hvozdíkotvaré
Čeleď: Polygonaceae, rdesnovité
Podčeleď: Polygonoideae
Rod: Bistorta, Rdesno
Druh: Bistorta major, Rdesno hadí kořen
Další názvy: Persicaria bistorta; Polygonum bistorta L.; lidové názvy: hadí kořen větší; beraní ocas; hadovec; kartáčky; pužička; vrbičná košile; vrbka
Rozšíření: vlhké louky, slatiny, nivy,  lužní lesy střední Evropy a Asie od středních po vyšší polohy
Délka života: vytrvalá bylina
Doba květu: květen až srpen
Velikost: 30 až 80 cm
Popis: Rostliny se stluštělým, hadovitě stočeným oddenkem, z kterého vyrůstají jednoduché přímé lodyhy. Listy jsou podlouhle vejčité, jemně vroubkované až celokrajné, slabě zvlněné, 10 až 20 cm dlouhé. Spodní listy jsou křídlatě řapíkaté, lodyžní srdčitě přesedlé. Světle růžové drobné, oboupohlavné květy tvoří husté lichoklasy. Jednotlivé kvítky tvoří 5 okvětních lístků délky 4 - 5 mm. Plodem je nažka.
Zajímavosti: Je živnou rostlinou u nás vyhynulého ohniváčka rdesnového, oddenek sbírán na jaře a na podzim je užíván jako léčivka proti průjmu a vnitřnímu krvácení ( obsah tříslovin katechinového, galového a elagového typu a značný obsah kyseliny křemičité v rozpustné formě). Může být součástí kloktadel, má desinfekční účinky proti širokému spektru bakteriálních kmenů, vhodné užití je také jako součást detoxikačních kůr. V lidovém léčitelství užíván k léčbě rakoviny kůže ( zevně), při zánětu žil (60 g pokrájeného oddenku dáme do 1 l studené vody, přivedeme k varu, odstavíme a 10 min. vyluhujeme, užíváme 3 - 5 šálků denně mezi jídly po 3 měsíce), při cukrovce (30 g oddenku na 1 l studené vody, přivedem k varu a 10 min povaříme, odstavíme, přidáme 10 g nati kakostu smrdutého, louhujeme 10 min. a přecedíme, užíváme 2 - 3 x denně mezi jídly), proti spontánnímu potratu (3 - 4 g prášku ze sušeného oddenku v číšce vína 2x denně).
   Přístupy: 299
RSS Feeds

Vybrali jsme pro vás

Banner
Banner
Banner

Novinky v katalogu