Atlas > Rostliny > Vyšší dvouděložné rostliny > Bobotvaré > Vítodovité > Vítod > Vítod chocholatý - Polygala comosa (Schkuhr)
Atlas

Vítod chocholatý - Polygala comosa (Schkuhr)

Vítod chocholatý - Polygala comosa (Schkuhr) Říše: Plantae, rostliny
Třída: Rosopsida, vyšší dvouděložné rostliny
Řád: Fabales, bobotvaré
Čeleď: Polygalaceae, vítodovité
Rod: Polygala, Vítod
Druh: Polygala comosa, Vítod chocholatý
Rozšíření: Střední a jižní Evropa, na severu až po jižní Švédsko. V České republice roztroušeně na celém území, preferuje slunné trávníky a stráně, kamenité svahy na vápencovém podkladu.
Délka života: vytrvalá bylina
Doba květu: květen až červenec
Velikost: 10 - 35 cm
Popis: Bylina s obvykle nevětvenou, vystoupavou až přímou, na bázi často dřevnatějící lodyhou, na které vyrůstají střídavě čárkovité až vejčitě podlouhlé měkké listy dlouhé 10 až 25 mm a široké 2 až 4 mm. Spodní listy jsou kratší a širší, střední a horní užší a delší. Souměrné květy mají nejčastěji růžovočervenou barvu ( vzácně bílou nebo modrofialovou). Kališních  lístků je celkem 5, 3 čárkovitě kopinaté, 2 rozšířené v  maximálně 9 mm dlouhá křídla se slabou síťnatou žilnatinou,  koruna s pěti do poloviny srostlých lístků. Jednotivé květy jsou podepřeny čárkovitými brvitými listeny délky 2 - 5 mm, které jsou delší než květní stopka.  Květy jsou v hustém hroznu s 5 až 20 květy. Plodem je obsrdčitá, na bázi zúžená tobolka, elypsoidní semena 2 - 3 mm dlouhá.
Zajímavosti: Na rozdíl od jiných druhů rodu vítod nemá přízemní růžici listů. Na semenech je tzv. masíčko, díky kterému jsou semena rozšiřována mravenci.
   Přístupy: 334
RSS Feeds

Vybrali jsme pro vás

Banner
Banner
Banner

Novinky v katalogu