Atlas > Rostliny > Vyšší dvouděložné rostliny > Bobotvaré > Vítodovité > Vítod > Vítod větší - Polygala major (Jacq.)
Atlas

Vítod větší - Polygala major (Jacq.)

Vítod větší - Polygala major (Jacq.) Říše: Plantae, rostliny
Třída: Rosopsida, vyšší dvouděložné rostliny
Řád: Fabales, bobotvaré
Čeleď: Polygalaceae, vítodovité
Rod: Polygala, Vítod
Druh: Polygala major, Vítod větší
Rozšíření: jižní a jihovýchodní Evropa od Itálie přes balkánský poloostrov, jižní Ukrajina, zakavkazsko, sever Turecka. Severní částí areálu zasahuje až na jižní Moravu a jižní Slovensko. Výslunné svahy, xerotermní trávníky na půdách s alkalickou reakcí ve společenství teplomilné vegetace.
Délka života: vytrvalá bylina
Doba květu: květen až červenec
Velikost: 12 až 45 cm
Popis: Bylina s vystoupavou až vzpřímenou, obvykle nevětvenou, tuhou, na bázi dřevnatějící lodyhou. Tento druh nevytváří přízemní růžici listů, na lodyze listy vyrůstají střídavě, jsou obvejčité a zašpičatělé, dlouhé ve spodní části10 až 25 mm, ve středu lodyhy 20 až 35 mm a široké 5 až 8 mm ( 3 až 5 mm). Od středu lodyhy směrem k vrcholu se zmenšují. Květy jsou nachově růžové, vzácně bílé nebo modré, kališní lístky čárkovité, podobné listenům, křídla kalicha elyptická, úzce obvejčitá, dlouhá 10 až 18 mm a široká 4 až 6 mm, růžové barvy. Koruna 12 až 20 mm dlouhá, do dvou třetin srostlá, často delší než křídla a zakončená hřebenitým přívěskem. Plodem je obvejčitá, na bázi zúžená tobolka dlouhá 5 až 6 mm s širokým lemem. Semena jsou podlouhle elypsoidní, štětinatě chlupatá.
Zajímavosti: Patří mezi ohrožené druhy české květeny ( kategorie C3). Na semenech je tzv. masíčko, díky kterému jsou semena rozšiřována mravenci.
   Přístupy: 203
RSS Feeds

Vybrali jsme pro vás

Banner
Banner
Banner

Novinky v katalogu