Zlatohlávek - Eudicella gralli alaeri
Tento atraktivní africký zlatohlávek dorůstá délky až 4,5cm. Samci se od samic liší tím, že mají na hlavě žlutý roh ve tvaru „Y“. Brouky chováme buď v dostatečně velkých plastových boxech nebo v teráriích.
Samec
Velikost chovné nádrže se odvíjí od počtu brouků, v nádrži o velikosti 30×30×30cm (d×vך) se dá chovat okolo 5-10 jedinců. Jako podklad použijeme 10-15 centimetrovou vrstvu hrabanky a trouchu (z listnatých stromů – dub, buk), který se stává potravou pro budoucí larvy. Na povrch dáme kousky kůru, aby se brouci měli o co obrátit. Důležitý je také zdroj světla, případně postavení terária na světlé místo, dodává totiž broukům chuť k páření. Brouky krmíme - kolečky banánu, jablky, medem, případně krmením pro brouky jelly.
Příklad chovné nádrže
Rozmnožování probíhá při dobrých podmínkách, téměř nepřetržitě. Asi 2-3 týdny po páření klade samice oválná vajíčka do připraveného substrátu. Z vajíček se poté líhnou larvy, které buď necháváme v teráriu s dospělci nebo je dáváme do samostatných nádob. Larvy mají sklony ke kanibalismu, proto je lepší je chovat v menším počtu. Osvědčený je chov larev v plastových kbelících, kde můžeme chovat 15 - 20 larev, jako živný substrát nám opět slouží hrabanka. Případně je můžeme dokrmovat ovocem. Larvy procházejí třemi vývojovými stádii (instary): L1, L2, L3. V posledním instaru se zakuklí, po 1-2 měsících se vylíhne brouk (imago), který je už pár dní po vylíhnutí schopen reprodukce a celý koloběh se opakuje.
Larvy v posledním instaru
Celý vývoj trvá kolem 5-6 měsíců. Do chovu je, ale potřeba dodávat novou krev, protože jinak hrozí defekce nově vylíhlých jedinců. Na správné vylíhnutí imag má vliv, ale také kvalita substrátu, vlhkost, dostatek potravy a mnoho dalších faktorů. Nicméně myslím, že chov těchto krásných brouků není zase tak náročný a mohu ho doporučit začátečníkům, protože při dodržení základních pravidel, je chov bezproblémový.
Páření